Adventný kalendár

Advent je tu čo nevidieť a ja som dlho rozmýšľala, ako Kamilke vysvetliť a priblížiť očakávanie Vianoc tak, aby to vo svojich 2 rokoch pochopila.

Samozrejmostí Adventu je tvorenie kalendára. Ja som sa rozhodla vyrobiť jej vlastný. Do 24 vlastnoručne vyrobených obálok som vložila lístok s úlohou a lístok s rozprávkou. Snažila som sa prispôsobiť rozprávku k úlohe (úloha: Pomôž mamičke s pečením vianočných dobrôt – rozprávka: Perníková chalúpka). Pôvodne mala byť v každej obálke aj postavička z Betlehema, ale keďže niektoré postavičky boli oveľa väčšie ako je rozmer obálky, postavičky si bude žrebovat  každý deň z osobitnej obálky. Následne budeme betlehemské postavičky lepiť na výkres, až na Štedrý deň budeme mať hotový celú betlehemskú scenériu. Denne tak bude mať úlohu, rozprávku, postavičku z Betlehema a samozrejme si otvorí okienko aj na čokoládovom adventnom kalendári.

Ak sa Vám náhľadový obrázok páči a rozhodnete sa vyrobiť si rovnaký, buďte pripravení na časovú náročnosť tohoto výtvoru. Tak poďme na to…

Čo k tomu budeme potrebovať?

 • ceruzku
 • nožnice
 • výkres formátu A3
 • papierový vystrihovací Betlehem od Josefa Ladu
 • farebné papiere
 • lepidlo
 • lepiacu hmotu
 • pravítko
 • ozdobné dierkovačky
 • šablónu s číslami
 • šablónu na obálku
 • kartičky s rozprávkami
 • kartičky s úlohami

Akú techniku na to použijeme?

lepenie, strihanie, skladanie, dierkovanie

Takto sa to podarí

Najprv si vyrobíme šablónu na obálku. Poskladaná obálka má rozmer 7 x 5 cm. Šablónu vystrihneme a podľa nej obkreslíme na farebný papier 24 obálok. Obálky vystrihneme a poskladáme. Jednotlivé strany zlepíme lepidlom, na vrchnú časť, ktorá sa preklápa na zvyšok obálky, nalepíme kúsok lepiacej hmoty.

Šablónu s číslami (stiahnuť si ju môžete TU) vystrihneme a nalepíme na obálky. Šablónu s úlohami a rozprávkami rozstriháme. Ja som rozprávky dierovačkami vydierkovala pre krajší výsledný efekt. Úlohy som prispôsobila nášmu programu a rozprávky som sa snažila prispôsobiť k úlohe. Nie vždy sa to podarilo. Úlohu a rozprávku vložíme do obálok a obálky zalepíme lepiacou hmotou, ktorú sme tam umiestnili pri skladaní obálok. Keď máme obálky naplnené, rozložíme ich na výkres formátu A3 a lepiacou hmotou ich nalepíme. Kamilka ešte nepozná čísla podľa napísanej predlohy (vie ich iba ukázať), tak som obálky pre ľahšie zapamätanie si postupnosti zoradila podľa kalendára od 1 po 24. Keď máte väčšie deti, kľudne obálky pomiešajte a nalepte podľa seba a schopností detí.

Čaká nás posledná časť. Postavičky z Betlehema. Keďže niektoré sú väčšie ako obálky, vyrobila som veľkú obálku z farebného papiera. Z papiera vystrihneme štvorec, preložíme po bočných stranách, prehneme spodnú časť a tieto 3 strany navzájom zalepíme. Hornú časť môžete nechať buď otvorenú alebo na ňu môžete použiť opäť lepiacu hmotu. Betlehem od maliara Josefa Ladu vystrihneme a postavičky naskladáme do obálky. Hotovo!

 Výsledné dielo

Náročnosť vzhľadom k veku

vyrobiť nenáročné, časovo náročné

Toto dielo som tvorila 2 večery, keď Kamilka spinkala, lebo to má byť prekvapenie. Spolu mi to trvalo 8 hodín práce. Všetko vymerať, vystrihnúť, poskladať 24x dá zabrať. Počítajte teda s časovou rezervou. Dúfam, že sa jej bude páčiť. Čo myslíte?